Üye Ol Giriş Yap

Nargile Kültürü


Nargile ve Tarihi

İnsanoğlu ilk olarak milattan önce keşfetti tütünü... İbadet amacıyla yaktıkları tütün yapraklarının verdiği keyfi fark eden insanlar, o günden beri onu hayatlarında vazgeçilmez kıldı. Tütün, tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafından şekillendirildi. Pipo oldu, puro oldu, sigara oldu, ağızlarda çiğnendi. Ancak hiçbir şekil, tütün ile nargile kadar bütünleşmedi.

Hindistancevizi'nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyif yapan Hintliler, asırlar sürecek olan nargile geleneğini de başlatmış oldular. Nargile, aradan geçen yüzyıllar sonunda bir kültür haline dönüştü. Dede torununa miras bırakacak kadar değer verdi nargilesine... Kimi zaman sultanların başucunda yerini aldı, kimi zaman ise hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldı. Nargile ve nargile çevresinde oluşan göz kamaştırıcı kültür, bugün yine o ihtişamlı günlerine yeniden dönmenin hazırlığını yapıyor. Tütüne sihir katan kültür, gün geçtikçe daha fazla ilgi, sevgi görmeye devam ediyor.

Doğu kültürünün önemli bir parçası olan nargilenin ismi Farsça'da 'Hindistancevizi' anlamına gelen "nargil" kelimesinden geliyor. Araplarca "şişa", İranlilarca ise "galyan" olarak adlandırılan nargilenin ilk örnekleri Hindistan'da ortaya çıktı. Hindistancevizinin içi boşaltıldıktan sonra kabuğuna bir kamış sokularak yapılan ilk nargile, hintkeneviri tüketimine yeni bir boyut katarken, hindistancevizi ise zamanla yerini kabağa bıraktı. Gün geçtikçe yaygınlaşmasının ardından da porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıktı ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler izledi.

Önce İranlilar, sonra Araplar arasında yaygınlaştı.

Araştırmacıların 'sohbet medeniyeti' diye tanımladığı Osmanlı ise tütünü tanıdığı 16. y.y dan bu yana nargileyi içine çekip, dumanını göğe savuruyor. Muhabbet erbablarının vazgeçilmez dostu nargile, bu misyonunu günümüzde de hiçbir şey yitirmeden sürdürüyor. Çünkü tiryakilere göre tek başına nargile içmenin hiçbir anlamı yok! Bu nedenle nargile kahveleri hâlâ en koyu sohbetlerin başlıca mekanı olma özelliğini koruyor.

Nargile İçmenin Adabı

Öncelikle Nargile tamamen keyif işidir. Nargile söylendiğinde dur gelmeden bir sigara içiyim düşüncesi tamamen yanlıştır. Bir nargilenin iki kişiden fazla içilmesi hem nargilenin ömrünü azaltır hem de keyfini kaçırır. Nargile havadar bir yerde içilmelidir ve nargile içerken ağır, sakin ve bol fokurdatarak içilmelidir. Nargilenin içine üflemek yanlış bir davranıştır. Nargilenin yanan közünden sigara yakmak, üzerine kül dökmek nargile sevdalısı bir insana çok ağır bir küfürdür. Nargile ile ilgili sıkıntı durumunda şikayetimizi sadece nargile ustasına iletmeliyiz. O size gereken ilgi alakayı gösterecektir. Emin olun.

Nargile Yanında Ne yenir Ne içilir?

Nargile, Türk kahvesi ile müthiş bir uyum içindedir. Ama eğer Türk kahvesi yok ise bunun dışında mutlaka bir sıvı tüketilmelidir. Nargile içerken ağız ve nargilenin dumanının geçtiği vücut organları kurur. Bu yüzden sıvı tüketimi nargile içerken yapılması gereken en önemli şeylerden biridir.

Ek olarak nargile yanında tuzlu fıstık tüketilmesi kan değerlerini dengelemektedir. Eğer tuzlu fıstık imkanınız yok ise tulzu besinler tüketmeye çalışılmalınmalıdır.